Portrét patrí k najcitlivejším fotografiám. Je pod detailným pohľadom sledujúcich, ktorí kriticky nájdu aj tú najmenšiu chybu. Navyše sa predstavy o peknej portrétovej fotografii líšia. Ak sa však vyvaruješ týmto 4 chybám, tvoje portréty sa posunú bližšie k dokonalosti.

 

Chyba č. 1: Oči, oči, oči

Kam sa pozriete človeku najprv? Áno, sú to oči a v prípade portrétovej fotografie to platí hneď niekoľkonásobne. Žiaľ, práve oči patria k najproblémovejším súčastiam týchto fotiek. Veľkou chybou bývajú neostré oči, keďže sa prirodzene predpokladá, že tieto by mali byť na portréte akýmsi stredobodom. Snažte sa zaostriť čo najpresnejšie a ukázať tak detailnú krásu očí.

Častým problémom sú aj červené oči. Túto maličkosť však môžeme vyriešiť jednoduchou funkciou odstránenia červených očí.

 

Chyba č. 2: Ostré tiene

Tvár je citlivá aj na tiene a odrazy. Slnko tak môže vytvárať nežiaduce prvky na portréte. Ideálom je nájsť miesto v tieni a svoje portréty fotiť tam. Použiť môžete blesk a dodať svojim fotkám príjemnú atmosféru. Nadbytočné svetlá a tiene pôsobia nepríjemne a zhoršujú v sledujúcom pocit z vašej fotky.

 

Chyba č. 3: Zlé pozadie

Mnohí sa domnievajú, že keď ide o portrétovú fotografiu, pozadie je bezvýznamné. Avšak toto pozadie dokáže urobiť žiadaný kontrast medzi vašim objektom a ostatnou časťou fotografie. Šikovný fotograf dokáže pozadie použiť rozumne a spraviť z neho originálnu súčasť portrétu. Už na mieste odstráňte nežiadané objekty, akými môžu byť koše či odpad.

 

Chyba č. 4: Nesprávna výška

Najkrajšie portrétové fotografie sú tie z úrovne očí. To môže znamenať, že ak fotíte napríklad dieťa, musíte si pokľaknúť a dostať sa tak na ich úroveň. Pri vyššom človeku si možno budete musieť podložiť stoličku. Experimentujte – vo všeobecnosti však platí, že najhorším rozhodnutím je fotiť portrét spod úrovne oči vášho objektu. Ženy sa napríklad fotia z mierne vyššej pozície, tak isto ak chcete ukázať „veľkosť“ dieťaťa. Kreativite sa však medze nekladú!