Máme 21. storočie a byť kreatívnym dnes nie je žiadne umenie. Špeciálne, ak sa aspoň trocha orientujete na internete a viete, kde hľadať. Byť kreatívny možno nie je tak ťažké, no dať do toho niečo špecifické, si vyžaduje aspoň o trochu väčšiu snahu. Váš web alebo vaša reklama či klasická tlačená fotografia si zaslúži byť odlišná a vytŕčať z davu. A bonus? Nič navyše platiť nemusíte. Ako na to? Kde nájdem foto s vysokým rozlíšením, ktoré mi nespôsobí po vytlačení nečakané problémy? Teraz si ukážeme webové stránky s databázami obrázkov, ktoré disponujú širokým spektrom fotografií a vizualizácií vo vysokej kvalite.

Pixabay

Je webová databáza obrázkov rôzneho druhu. Špeciálne je určená pre webových dizajnérov, ktorí často hľadajú abstraktný obsah. Rovnako tak poskytuje skvelé fotografie pre tlač na plátno. Ide o viac ako 1,1 milióna obrázkov, ktoré disponujú aj vektorovou grafikou či rôznymi ilustráciami.

FreeImages

Je rozsiahlou databázou obrázkov a fotografií. Prehľadný web poskytuje rýchle vyhľadávanie. Stačí zadať kľúčové slovo a web vám poskytne naozaj široký výber fotografií s kvalitným rozlíšením. Samozrejme, záleží od vás, čo pre vašu tlač potrebujete.

SplitShire

Podobne ako v prípade predchádzajúcich webov ide o free databázu, ktorá disponuje predovšetkým reálnymi foto zábermi, ktoré sú zaradené v jednotlivých kategóriách. Stránka občas odkáže na iný web, ktorá spravuje databázu, no rovnako tak sú foto zábery vo vysokom rozlíšení a zadarmo.

Pexels

Pri stránke Pixbay ide o druhý najnavštevovanejší free portál s databázou fotiek a obrázkov. Jednoduché vyhľadávanie na úvodnej stránke vám ušetrí čas, no a státisíce voľne odstupných obrázkov vám poskytnú širokú ideu, ktorá sa vám rozhodne hodí.

Kaboompics

Je tak trochu špecifickou kategóriou. Web dizajnérka je zároveň aj fotografkou a jej kreativita rozhodne stojí za to. Pre tlač je kvalita fotografií ideálna a zároveň poskytuje aj široký výber záberov.

Unsplash

Príroda, panorámy či ľudia v akcii. Ideálne zábery vo vysokej kvalite a kvalitnom rozlíšení. Web portál ponúka aj špecifické kategórie, a teda rozhodne množstvo možností, ktoré máte a výber.

IM Free

Je súčasťou stránky IM Creator, kde nájdete profesionálne fotografie vo vysokej kvalite a v kvalitnom rozlíšení. Navyše je to zadarmo. Kategória IM Free ponúka aj rôzne kategórie podľa toho, čo presne hľadáte. Pre tlač fotografií je však IM správna voľba.

PicoGraphy

Jednoduchá databáza a premium kvalita fotografií rozhodne splní vaše požiadavky. Hoci sa v databáze trochu viac naskrolujete, oplatí sa. Bez obmedzení stiahnete potrebný obsah.

Picjumbo

Opäť podobne ako Pixabay alebo Freeimages, portál disponuje veľkým výberom fotografií a obrázkov. Hoci by sa mohlo zdať, že Picjumbo poskytuje niektoré zábery spoplatnené, označenie premium iba potvrdzuje vysokú kvalitu rozlíšenie a zároveň sú zábery úplne zadarmo.

RGBStock

Státisíce dostupných obrázkov, kde nájdete aj rôzne ilustrácie či profesionálne fotografie. Poteší aj možnosť rozdelenia do kategórií. Nájdete tu naozaj široký obsah, niektoré fotografie však môžu na prvý dojem pôsobiť horšou kvalitou, avšak po stiahnutí sa rozlíšenie môže upraviť.

Všetky uvedené zdroje poskytujú obsah vo vysokej kvalite, ktorý je určený aj pre vysokokvalitnú tlač. Obrázky sú zväčša pod licenciou Creative Commons 0. Nemusíte sa teda báť použiť fotografie na komerčné alebo osobné účely. Niektoré portály vyžadujú uvedenie zdroja, pretože ich licencia sa môže líšiť. Po stiahnutí sa teda oplatí pozrieť na podrobnosti súboru a skontrolovať licenciu. Tým, že ich označíte za spoľahlivý zdroj však aspoň prispejete k lepšej aktivite.


Tipy ako je možné spracovať fotky na plátno: Viac dielne obrazy